LUKÁŠ "DOXA" DOKSANSKÝ

Doxa o sobě: Narodil jsem se v roce 1973 v Praze. K muzice jsem měl blízko, protože táta hrál v kapele na klávesy. O víkendech jsme s ním jezdívali na zkoušky, kde se povalovaly úplně stařičký Amati. Byl to model, kterej ještě neměl ani lemovaný ráfky. To mi tenkrát samozřejmě vůbec nevadilo :-) naopak, byl to nástroj, kterej mě zajímal ze všeho nejvíc.

První buben jsem měl doma asi když mi byly 4 roky. Jak jsem stárnul, rozrůstala se i moje souprava.

Jak byly narozeniny nebo svátek, něco přibylo :-). První pořádný bubny jsem si nakonec postavil sám (kropusy). Kování a mechanika byla Amati a rampu mi vyrobil kamarád M. Kutil. To bylo ale o hodně později. 

 

V deseti jsem odehrál první koncert s tátovou kapelou Libý Květoň jako záskok za tehdejšího nemocnýho bubeníka. V tý době mě naši přihlásili do lidušky. Chodil jsem tenkrát k Mirkovi Kymplovi (např. D. Koller, M. Vajgl), ale moc jsem v tý době nechápal, proč mam cvičit Tuzara a rytmickou stupnici. Vždycky si říkám, proč smysl těhle cvičení dochází až v pozdějším věku? :-)) 

 

Ve 14-ti jsem už hrál s tátou nastálo. K tomu jsem udělal talentovky na státní Konzervatoř. První dva roky jsem chodil k V. Vlasákovi (tehdy tympánista z FOK) a na melodiku (xylofon, vibrafon) k O. Šatavovi. Další 2 roky k V. Mazáčkovi (tympánista z Český filharmonie). Byl to fajn chlap, ale výuka měla se soupravu pramálo společnýho. V tý době jsem si uvědomil, že je potřeba se začít věnovat soupravě více než čemukoliv jinýmu a na poslední dva roky jsem přestoupil k M. Veselému. Bohužel ani v tý době jsem nevěnoval cvičení tolik času, kolik bych měl. 

 

V 17-ti mi pomalu docházelo, že je potřeba se postavit na vlastní nohy a opuštím tátovu kapelu, která se v té době již mění na Rowdies a tak jsem nastoupil do kapely I.Sekyry Drakar (1990-1992). Asi po roce jsem se poznal se svojí budoucí ženou a s její segrou zakládáme skupinu Bestie (1991-1993). V roce 1992 se opět vracím naskok do Rowdies. Poté přichází nabídka do Vitacitu (1992-1993), kde jsem se seznámil s Petrem Kocourem a od roku 1993 pak hraju v jeho kapele Guns (1993-1994).

 

Nejintenzivnější cvičební období nastalo v době kdy jsem nastoupil do skupiny King size (1993-1996). Tam jsem pod vedením R.Scheuflera pochopil, co je to "doba", že notovej zápis se dá hrát trochu jinak, resp. že noty jsou na trošku jinym místě, než tam kde jsou v zápisu vidět. Zkráceně řečeno se tomu říká feeling :-) Nikdy nezapomenu na jeho hlášku: "Všichni se diví, jak to ty lidi venku dělaj, že hrajou takhle dobře. Co by dělali, prostě sedí doma na prdeli a cvičí!" V tomhle období jsem pravidelně cvičil až 6 hodin denně a k tomu jsme i hodně zkoušeli spolu. Když už jsem nemohl a chtěl jsem se zvednout ze židle, on řekl: "Tak a znova! 3, 4!" Myslím, že zasvěcení ví :-) Zároveň s King size jsem působil v kapele Merlin (1994-1995).

 

Po odchodu s King size, jsem hrál v kapelách Zaba (1996-2002, téměř rodinný podnik:-), Kashmir 9:41 (1996-2005) a Jazz Efterrätt (1998-2006). V roce 2001 dostávám nabídku od P. Rajcherta do skupiny Inter (2001-2004). Udělal jsem přesný opak než jsem vždycky říkal: "Tyhle nabídky jsou od toho, aby se odmítaly" Nebylo ale čeho litovat, potkal jsem výborný muzikanty a kapela byla výborná parta. V roce 2002 opuštím Zabu díky velké pracovní vytíženosti a z už nezvládání situací typu: "Měli ste hrát za litr? Tak tady máte 500 a jeďte domu".

 

V roce 2004 přichází díky R. Lomtadzemu nabídka do Arakainu, a já musím postupně díky "už nestíhání ničeho" ukončit činnost v ostatních kapelách. V současné době hraju jen ve skupině Arakain.

 

Mimokapelové činnosti (související s hudbou :-) 

V letech 1997-2002 jsem jezdil pravidelně vyučovat na Rockové kurzy

Od r. 1999 vyučuji na Konzervatoři J.Ježka v Praze - zprvu obligátní bicí dirigentsko-skladatelského oddělení a od roku 2004 hlavní obory.

 

2006 -> firemní hráč Gretsch, firemní hráč Gibraltar (do 2012)
2007 -> firemní hráč Regal Tip (do 2010), firemní hráč Zildjian
2010 -> firemní hráč Balbex
2011 -> firemní hráč Beyerdynamic
2013 -> firemní hráč Tama
2014 -> firemní hráč Aquarian

 

Pozn.: roky v závorkách nejsou doby existence kapel, nýbrž doba mého učinkování v nich :-)

 

Partneři festivalu

sonor dixon
zildjian balbex
meinl90 tama
mapex2 istanbul logo
praha music center muzikus
3dmusic dababum
sonorista drums100
yamaha dream trans
johnnie walker gretsch
paiste gewamusic
pigsticks bici cz
ludwig bicioutlet
british drum keo percussion
Jaroslav
Heikenwälder

trx logo2

  • mklub logo 2021cerna

 

muzikus

beat

rockapop web

slusnej kanal

  • vysoke myto
  • pk logo